Niebawem kończy się ważność Twojej polisy OC? Być może sprzedałeś lub kupiłeś pojazd i nie wiesz jak zabrać się do wypowiedzenia polisy OC? Nie masz pojęcia jak wygląda wzór wypowiedzenia? Istnieje wiele sposobów na wypowiedzenie umowy OC do towarzystwa ubezpieczeniowego, możesz wysłać wypowiedzenie umowy mailem lub pocztą. Z tego tekstu dowiesz się jak skutecznie wysłać wypowiedzenie umowy oraz zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC.

 

W jakim momencie mogę złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC do firmy ubezpieczeniowej?

Jeśli rozważasz wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, pamiętaj, że w Polsce prawo nakazuje posiadanie ważnej polisy. Ten wymóg prawny obejmuje pojazdy, które nie są regularnie używane. Nieprzestrzeganie grozi grzywną do 6 980 zł. Istnieje jednak kilka szczególnych okoliczności, w których możesz zażądać rozwiązania umowy OC:

Ponieważ Twoja obecna umowa ubezpieczenia zbliża się do wygaśnięcia, możesz zdecydować się na zmianę dostawcy. Zwłaszcza jeśli odkryjesz za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń, że możesz uzyskać bardziej przystępny cenowo pakiet ubezpieczenia OC innej firmy.

Jeżeli Twoje OC zostało automatycznie przedłużone o kolejny rok i w tym czasie zawarłeś umowę OC z inną firmą, wypowiedzenie przedłużonej umowy jest opcją w przypadku podwójnego ubezpieczenia pojazdu.

 

Czytaj więcej: Jak sprawdzić ważność polisy OC po numerze rejestracyjnym?

Podstawa prawna która reguluje wypowiedzenie polisy odpowiedzialności cywilnej.

Wszelkie prawa klienta w kontekście wypowiedzenia umowy jest uregulowane na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Odstąpienie od umowy odpowiedzialności cywilnej wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych:
 
  • Zgodnie z artykułem 31, jeżeli kupiłeś pojazd wraz z polisą ubezpieczeniową od poprzedniego właściciela.
  • Artykuł 28 sygnalizuje zbliżające się zawarcie umowy, którą zawarłeś rok temu.
  • Wygląda na to, że masz dwa pokrywające się świadectwa pracy wydane na ten sam okres na podstawie art. 28a.
  • W przypadku całkowitej utraty pojazdu – w wyniku jego sprzedaży, całkowitego uszkodzenia lub kradzieży – musisz dostarczyć swojemu ubezpieczycielowi dokumentację uzupełniającą, taką jak dowód wyrejestrowania pojazdu, aby potwierdzić jego brak. Gdy to zrobisz, nie będziesz musiał dostarczać żadnego powiadomienia OC.
 
Aby zapewnić prawidłowe rozwiązanie umowy odpowiedzialności cywilnej, należy zawrzeć w niej określone informacje. Obejmuje to między innymi szczegółowe informacje dotyczące zaangażowanych stron, datę wejścia w życie rozwiązania umowy, przyczynę rozwiązania umowy oraz wszelkie zobowiązania lub obowiązki, które należy wypełnić przed rozwiązaniem umowy.
Wypowiedzenie umowy OC | Moje Odszkodowania

Co powinno zawierać wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu?

Proces wypowiedzenia polisy ubezpieczeniowej może się różnić w zależności od dostawcy. Podczas gdy niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują internetowe wnioski o anulowanie, inne firmy wymagają od klientów samodzielnego sporządzenia pisma o wypowiedzeniu. W każdym przypadku ważne jest uwzględnienie określonych elementów, które zapewniają akceptację anulowania polisy. Zalecany szablon do zaakceptowania przez firmę ubezpieczeniową powinien zawierać:
  • Numer identyfikacyjny polisy do ubezpieczenia.
  • Informacje dotyczące wszystkich współwłaścicieli samochodów wraz z imionami, nazwiskami, numerami PESEL i adresami zamieszkania.
  • Nomenklatura marki i modelu samochodu.
  • Numer rejestracyjny samochodu.
 
Aby oficjalnie zakończyć umowę, musisz określić konkretny rozdział Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który uzasadnia rozwiązanie umowy. Alternatywnie możesz podać wyjaśnienie własnymi słowami, wyszczególniając uzasadnienie decyzji.
Żeby zapewnić ważność, każdy współwłaściciel musi własnoręcznie złożyć swój podpis na zawiadomieniu. Chociaż sam wniosek można napisać na maszynie i wydrukować, konieczne jest podpisanie pisma długopisem. W przypadku przesłania zawiadomienia pocztą elektroniczną należy najpierw podpisać go ręcznie na papierze, sfotografować lub zeskanować i dołączyć do wiadomości wysyłanej do ubezpieczyciela. Niepodpisane powiadomienie jest niedopuszczalne i zostanie odrzucone przez firmę ubezpieczeniową.
 

Podstawowe wytyczne dotyczące wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia.

Zanim zdecydujesz się zakończyć polisę w obecnej firmie, koniecznie zapoznaj się z kilkoma zasadami. Niezastosowanie się do którejkolwiek z tych zasad może spowodować nieważność wypowiedzenia, co oznacza, że ​​obecny wariant zostanie automatycznie odnowiony, a Ty będziesz musiał zapłacić kolejną składkę. Może to mieć dla Ciebie poważne konsekwencje finansowe.
  • Wypowiedzenie umowy OC wymaga złożenia pisemnego zawiadomienia. Dokument należy skierować na adres siedziby korporacji, jej adres e-mail, faks lub poprzez odpowiedni formularz dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela. Dodatkowo agent odpowiedzialny za zakup ubezpieczenia samochodu kierowcy może również przyjąć wypowiedzenie OC.
  • Aby zapewnić terminową rezygnację z ubezpieczenia OC, zawiadomienie powinno być dokonane co najmniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Niezastosowanie się do tego spowoduje automatyczne przedłużenie polisy.
  • Twoja umowa o ubezpieczenie OC może zostać przez Ciebie rozwiązana w dowolnym momencie, jeśli zostanie automatycznie przedłużona.
  • Posiadacze pojazdów mechanicznych mają prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość, takiej jak Internet lub telefon. Prawo to rozciąga się na 30 dni od dnia zawarcia umowy.

Konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami polisy ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu jej kontynuowania.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela jest możliwa przy zakupie używanego samochodu, ale nie jest obowiązkowa. Niemniej jednak należy pamiętać, że w takiej sytuacji umowa nie odnawia się automatycznie. Nieprzedłużenie ubezpieczenia OC może skutkować wysokimi karami w przypadku wygaśnięcia ubezpieczenia.
Należy mieć świadomość, że niewypowiedzenie umowy OC posiadanej przez poprzedniego właściciela pojazdu może skutkować naliczeniem dodatkowej składki. Firmy ubezpieczeniowe mają prawo do przeliczenia składek na podstawie innego profilu kierowcy i historii ubezpieczenia. Na przykład młody kierowca z ograniczonym doświadczeniem i historią wypadków może liczyć się z podwyższoną składką ze względu na wyższe ryzyko ubezpieczeniowe, jakie stwarza.

Czy w przypadku zakupu używanego samochodu były właściciel może zrezygnować z ubezpieczenia OC?

W przypadku sprzedaży pojazdu poprzedni właściciel nie jest uprawniony do wypowiedzenia umowy OC. Jedynym obowiązkiem sprzedającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o zmianie własności w ciągu 14 dni od przeniesienia. Ubezpieczycielowi należy podać dane nabywcy, w tym jego imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL, a w przypadku osób prawnych: nazwę, siedzibę i numer REGON.

 

Czytaj więcej: Miałeś szkodę? Zobacz jaką dopłatę do odszkodowania możesz uzyskać

Rezygnacja z polisy OC nabytej przez telefon lub platformę internetową.

Jeżeli zawierasz umowę za pośrednictwem internetu lub przez telefon, masz prawo odstąpić od niej w terminie 30 dni od jej zawarcia. Należy pamiętać, że ubezpieczyciel zażąda zapłaty za okres między podpisaniem a wycofaniem, podobnie jak w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Oznacza to, że masz możliwość anulowania polisy, którą mogłeś zawrzeć zbyt pochopnie.

Rozwiązanie umowy OC następuje po wyrejestrowaniu pojazdu lub jego rejestracji za granicą.

W Polsce umowa OC na pojazd wygasa z chwilą wyrejestrowania. Dzieje się tak dlatego, że żaden pojazd, który nie może być dopuszczony do ruchu lub którego nie ma w kraju, nie może być ubezpieczony. Dodatkowo służy to jako jeden z ograniczonych sposobów uniknięcia kary dla nieubezpieczonych pojazdów. Często wyrejestrowanie następuje w następujących przypadkach:
  • Oddajesz samochód do stacji demontażu.
  • Kradzież samochodu
  • Twoim zadaniem jest zarejestrowanie nieodwracalnego i całkowitego zniknięcia samochodu.
  • Jeśli zamierzasz sprzedać swój pojazd w innym kraju lub zarejestrować go za granicą.
  • Zniszczenie pojazdu poza granicami Polski.

Wypowiedzenie automatycznie przedłużonej polisy OC.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia która przedłużyła się automatycznie jest możliwa tak jak w każdym opisywanym w tym artykule przypadku. Wystarczy że wyślesz wypowiedzenie umowy ubezpieczenia za pomocą poczty polskiej lub maila.

Sporządzenie zgłoszenia do ubezpieczenia OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia wymaga specyficznego podejścia.

Czasami kierowcy nabywają nową polisę OC, nieumyślnie zaniedbując unieważnienie swojej obecnej umowy. Powoduje to przypisanie podwójnego ubezpieczenia do tego samego pojazdu, co zobowiązuje kierowcę do opłacenia dwóch składek. Na szczęście ta sytuacja nie jest nieodwracalna. W takich przypadkach należy anulować pierwotną umowę OC.
Przed 2013 r. wypowiedzenie OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia nie było możliwe, jeśli kierowca nie opłacił całej składki. Nowelizacja zmieniła jednak ten przepis, umożliwiając kierowcom posiadającym podwójne ubezpieczenie wypowiedzenie starej umowy OC na podstawie art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Artykuł stanowi również, że opłata będzie naliczana dopiero od daty odnowienia ubezpieczenia do daty powiadomienia.
Wypowiedzenie polisy | Moje Odszkodowania

Chcesz zrezygnować z polisy OC w PZU, Warcie, Uniqa lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym? Oto, co musisz zrobić.

O ile wypowiedzenie umowy OC jest wymagane na piśmie, nie ma potrzeby odwiedzania najbliższego biura ubezpieczeniowego ani wysyłania fizycznych dokumentów pocztą. Wielu ubezpieczycieli oferuje możliwość zdalnego składania zawiadomień o OC. Możesz po prostu wydrukować wzór, wypełnić wymagane informacje, podpisać go i wysłać zeskanowaną lub sfotografowaną kopię e-mailem. Aby było jeszcze wygodniej, niektóre firmy udostępniają klientom niestandardowe formularze na swoich stronach internetowych.
Dostarcz dokumenty agentowi.
Możesz mieć pewność, że Twój obecny agent może pomóc w rozwiązaniu umowy ubezpieczenia OC, co z pewnością docenisz. Alternatywnie możesz zdecydować się na dostarczenie niezbędnych dokumentów osobiście do siedziby towarzystwa. Jednak przy wysyłaniu dokumentów zaleca się skorzystanie z usług Poczty Polskiej, aby data stempla pocztowego była datą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu. Istnieje możliwość skorzystania z prywatnych usług kurierskich, ale za wiążącą datę uważa się datę doręczenia listu do siedziby firmy. Aby uniknąć automatycznego przedłużenia umowy z powodu opóźnień, wskazane jest wysłanie pisma z dużym wyprzedzeniem.

Jeśli planujesz wysłać dokumenty pocztą, pamiętaj o jednym ważnym szczególe!

Jeśli wolisz komunikację tradycyjną, rozważ wysłanie zawiadomienia o OC listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu uzyskasz numer przesyłki do śledzenia jej przebiegu, a także dane dotyczące daty i godziny otrzymania Twojego listu przez adresata.
 

Czytaj więcej: Jak sprawdzić ważność polisy OC po numerze rejestracyjnym?

Czy zawiadomienie o OC jest obowiązkowe w formie pisemnej i wysłane za pośrednictwem usług pocztowych?

Zgodnie z art. 28 sek. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK właściciele pojazdów muszą pisemnie poinformować swojego ubezpieczyciela o chęci rozwiązania umowy OC. Pamiętaj, że przesyłka pocztowa nie jest obowiązkowa, ponieważ możesz ją przekazać swojemu agentowi ubezpieczeniowemu. Wszelka komunikacja z agentem traktowana jest jako komunikacja z zakładem ubezpieczeń. Warto poprosić o potwierdzenie odbioru z podaniem daty.
Aby nadążyć za zmieniającymi się czasami, firmy ubezpieczeniowe akceptują teraz odwołania za pośrednictwem faksu lub poczty elektronicznej. Aby anulowanie przebiegło pomyślnie, wskazane jest przesłanie zeskanowanego lub sfotografowanego dokumentu z odręcznym podpisem.

W jakim terminie należy wypowiedzieć OC?

Niezależnie od tego, czy wypowiedzenie dotyczy umowy kupującego na używany pojazd, czy umowy właściciela na pojazd silnikowy, termin składania ofert jest różny. W pierwszym przypadku dokument można złożyć w dowolnym momencie. Jednak w tym drugim przypadku dokument należy złożyć nie później niż jeden dzień przed upływem terminu ważności polisy, z wyjątkiem sytuacji, gdy ostatni dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy.

 

Czytaj więcej: Miałeś stłuczkę i masz obawy, że Twój samochód ze względu na zdarzenie nie jest już warty tyle samo, co wcześniej?

Złożenie wypowiedzenia umowy polisy OC – o czym warto pamiętać?

O czym warto pamiętać w delikatnej kwestii wypowiedzenia ubezpieczenia OC? Mogą wystąpić poważne konsekwencje, w tym regres ubezpieczeniowy lub kara za brak ubezpieczenia OC.
  • Niezależnie od tego, czy potwierdzenie zakończenia OC jest wysyłane pocztą elektroniczną, czy w formie formularza, oczekuj potwierdzenia tą samą metodą. Osoby korzystające z usług agenta powinny otrzymać opieczętowane, opatrzone datą i podpisane potwierdzenie. W przypadku wysyłki pocztą konieczne jest potwierdzenie z urzędu pocztowego.
  • Jeśli chcesz zakończyć OC, musisz podpisać ten list ręcznie. Żadnych jeśli, i albo ale. Nie zapomnij, że każdy właściciel musi go podpisać osobno, jeśli jest więcej niż jeden.
  • W przypadku umowy całorocznej najlepiej wysłać wypowiedzenie na kilka dni przed końcem ochrony, ponieważ papier może utknąć na poczcie lub skan w mailu.
  • W dniu zrzeczenia się ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprzedającego należy wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najpóźniej na cały rok.
  • Rozwiązując umowę OC, upewnij się, że masz aktywne OC od innego towarzystwa ubezpieczeniowego, aby zapewnić ciągłość. Niezastosowanie się do tego spowoduje separację i reperkusje finansowe.
 
Czytaj więcej: Kodeks drogowy — rok 2023 przynosi nam rewolucyjne zmiany dla kierowców, warto się z nimi zapoznać

Wypowiedzenie polisy OC - Pytania i odpowiedzi

Co w przypadku podwójnej umowy ubezpieczenia?

W takim przypadku wystarczy dopilnować wypowiedzenia podwójnej umowy. Pamiętaj, im szybciej złożysz dokument wypowiedzenia polisy tym lepiej.

 

O czym pamiętać składając wypowiedzenie polisy pocztą?

Czy jest możliwość dostarczenia wypowiedzenia umowy obowiązkowego ubezpieczenia (OC) mailem?

Tak o ile jest to skan podpisanego własnoręcznie wypowiedzenia umowy. Pamiętaj żeby sprawdzić na jaki adres mailowy firmy ubezpieczeniowej wysłać wypowiedzenie umowy.

 

W jaki sposób napisać wypowiedzenie umowy OC?

Polecamy wykorzystanie naszego wzoru wypowiedzenie który możesz pobrać w tym miejscu.

 

W jakim miejscu jest numer polisy?

Numer polisy OC jest zawsze umieszczany na umówię z towarzystwem ubezpieczeniowym.

 

Gdzie zgłosić wypowiedzenie umowy?

Każde towarzystwo ma swoje zasady na wypowiedzenie umowy OC, najlepiej zajrzeć na stronę internetową towarzystwa ubezpieczeniowego i wyszukać informacje dotyczące wypowiedzenia umowy.

 

Którą datę wypowiedzenia ubezpieczenia bierze pod uwagę towarzystwo ubezpieczeniowe?

Datą wypowiedzenia umowy jest równoznaczna z datą nadania czy to pocztą tradycyjną czy też za pośrednictwem maila.

 

Zapłaciłem za ubezpieczenie na rok z góry, jeżeli wyślę wypowiedzenie umowy przed jej zakończeniem to dostanę zwrot składki?

Oczywiście, jeżeli wyślesz wypowiedzenie umowy przed jej zakończeniem, należy Ci się zwrot składki w zależności jak daleko jest do końca umowy.

 

Kiedy ubezpieczenie zostanie przedłużone automatycznie?

Umowa ubezpieczenia OC jest automatycznie przedłużana na okres 12 miesięcy

Moje Odszkodowania - Najwyższe dopłaty do odszkodowań - Doradca
Moje Odszkodowania Ikona

DARMOWA WYCENA DOPŁATY DO ODSZKODOWANIA

55
56

Sprawdź Swoją dopłatę do odszkodowania

  • ODSZKODOWANIE OC I AC