jak sprawdzić oc po numerze rejestracyjnym

Ważne ubezpieczenie OC to nadal obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jednak od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku posiadania przy sobie polisy OC. Co jednak kiedy przydarzy nam się kolizja i będziemy chcieli sprawdzić ważność polisy OC? Czy sprawca kolizji będzie znał na pamięć numer polisy ubezpieczeniowej? Jasne, że nie. Sprawdźmy zatem, gdzie możemy zobaczyć ważność ubezpieczenia OC.

Czytaj więcej: Wyższe kary za brak ubezpieczenia OC w 2023!

Kiedy najczęściej będziemy sprawdzać czy samochód ma ważną polisę OC?

Ważność polisy OC należy sprawdzać zawsze kiedy mamy wątpliwości, co do daty jej wygaśnięcia. Najczęściej jednak sprawdzenie polisy OC odbywa się w dwóch konkretnych sytuacjach:

 • Jesteśmy poszkodowani w kolizji lub wypadku drogowym

Nie zawsze będziemy zmuszeni wzywać policję, tym bardziej jeśli jest to drobna kolizja, a dwie strony czyli Ty jako poszkodowany i druga strona czyli sprawca decydujecie się na spisanie oświadczenia. W tej sytuacji należy samodzielnie sprawdzić ważność ubezpieczenia sprawcy. Znając numer rejestracyjny lub VIN sprawcy w zdarzeniu drogowym sprawdzisz w 100% online czy pojazd ma ważne ubezpieczenie.

Ważne: Jeśli okaże się, że polisa pojazdu sprawcy wypadku lub kolizji jest nieważna to należy niezwłocznie wezwać policję.

 • Kupujemy używany pojazd

W tej sytuacji również warto sprawdzić samodzielnie czy pojazd ma wykupioną polisę OC. Natomiast jeśli pomimo braku ważnego ubezpieczenia samochodu zdecydowałeś się na jego zakup to tego samego dnia kiedy doszło do podpisania ze sprzedającym umowy kupna sprzedaży, należy zawrzeć umowę ubezpieczenia z dowolnie wybranym przez Ciebie Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC na stronie UFG?

Ważność polisy możesz sprawdzić całkowicie online na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (w skrócie: UFG). Wejdź na stronę www.ufg.pl, przejdź do zakładki “Baza OC i AC”, a dalej “Identyfikacja umowy OC na dzień”. Następnie, żeby sprawdzić czy pojazd ma polisę OC należy wpisać numer rejestracyjny lun numer VIN. Po wpisaniu daty na jaki dzień chcemy zobaczyć czy dany pojazd posiada ubezpieczenie wystarczy kliknąć “Sprawdź”. W otrzymanych danych zobaczysz informacje o marce i modelu, numer ważnej polisy oraz dane firmy ubezpieczeniowej, gdzie auto ma polisę. Jak widzisz w bardzo szybki i prosty sposób będziesz mógł sprawdzić na przykład ważność polisy sprawcy kolizji.

Przykładowy raport z bazy danych UFG, na poniższym przykładzie widzimy informację, że np. sprawca ma ważną polisę OC:

jak znaleźć numer polisy sprawcy zdarzenia | Moje Odszkodowania

Historia pojazdu w bazie CEPiK, tu również możesz sprawdzić czy pojazd ma ważną polisę ubezpieczenia.

Możesz sprawdzić ubezpieczenie pojazdu również na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (w skrócie: CEPiK). Żeby to zrobić należy wejść na www.historiapojazdu.gov.pl, oraz wpisać poniższe dane:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN pojazdu,
 • datę pierwszej rejestracji.

Te wszystkie informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli chcesz sprawdzić czy kupowany pojazd ma ważną polisę OC poproś kupującego o udostępnienie pierwszej strony dowodu rejestracyjnego lub podanie powyższych danych.

Czy możesz znaleźć numer aktualnej polisy w raporcie z www.historiapojazdu.gov.pl? Niestety nie. Jeśli konkretnie interesuje Ciebie numer ubezpieczenia danego pojazdu to zachęcamy do sprawdzenia tych informacji w bazie UFG.

Zweryfikowanie ważności polisy w bazie CEPiK to nie wszystko! Tu również sprawdzisz obecne i historyczne informacje o samochodzie, takie jak:

 • data ważności przeglądu technicznego pojazdu,
 • stan licznika,
 • rok produkcji,
 • zmiany właścicieli,
 • dane pojazdu: pojemność silnika, rodzaj paliwa, masa całkowita.

Przykładowy raport:

jak sprawdzić historię pojazdu | Moje Odszkodowania

Jak sprawdzić czy mój pojazd posiada ważną polisę?

Istnieje szybki sposób na sprawdzenie czy Twój pojazd ma ważne ubezpieczenie. Jeśli zarejestrowałeś samochód na siebie to informacja o nim będzie dostępna w aplikacji mObywatel. Od 5 grudnia 2020 r. kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy, a wszystkie informacje, jak również informacje o dowodzie rejestracyjnym oraz numer polisy auta, można znaleźć w przygotowanym przez rząd systemie na smartfony.

Aplikacja dostępna jest na system Android (wersja 7.0 lub nowsza) i iOS (wersja 13.0 lub nowsza).

Pobierz aplikację:

| Moje Odszkodowania
| Moje Odszkodowania

Podsumowanie:

 • Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest posiadać ważne ubezpieczenie OC.
 • Warto sprawdzić ważność polisy OC w przypadku kolizji, gdy nie jest wzywana policja oraz przed zakupem używanego pojazdu, natomiast dane zakładu ubezpieczeń znajdziesz w bazie UFG, gdy wpiszesz numer rejestracyjny samochodu.
 • Brak ważnej polisy u sprawcy kolizji to sygnał, że należy niezwłocznie wezwać policję.
 • Aby sprawdzić czy samochód ma ważną polisę OC nie musisz wychodzić z domu. Ważność polisy ubezpieczeniowej sprawdzisz w bazie UFG znając numer rejestracyjny pojazdu.
 • Sprawdzić polisę ubezpieczeniową możesz również w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (w skrócie: CEPiK).

Zostaw komentarz