Kodeks drogowy 2023 jest kontynuacją zmian rozpoczętych w 2022 roku. Są to zmiany przede wszystkim w taryfikatorze mandatów, ale również bardzo kontrowersyjny przepis mówiący o konfiskacie samochodów. Nowe przepisy wzbudzają wiele emocji, sprawdzamy więc jak jest naprawdę i prezentujemy, co dokładnie się zmienia.

Kodeks drogowy 2023. Jakie zmiany przynosi kierowcą?

Obecne zmiany są kolejnym krokiem z poprzedniej zmiany, która nastąpiła 17 września 2022 roku. W tym dniu właśnie pojawił się nowy taryfikator punktów karnych. Obecnie kierowca za jedno wykroczenie może otrzymać aż 15 punktów karnych.

Bardzo surowe kary czekają za przekraczanie dozwolonej prędkości o ponad 70km/h, za to wykroczenie grozi aż 2500 zł mandatu. Co należy podkreślić, obecnie nie ma możliwości redukcji punktów karnych w ośrodkach WORD.

Możliwości zmniejszenia punktów karnych

Od wyżej wymienionych zmian, które zostały wdrożone 17 września 2022 nie jest możliwe odbycie kursów reedukacyjnych. Jednakże został przedstawiony nowy plan przez Ministerstwo Infrastruktury, w Dzienniku Ustaw pojawił się zapis o możliwości przejścia kursu reedukacyjnego i zmniejszenia liczby punktów karnych.

Niestety na chwilę obecną nie wiadomo kiedy same kursy zostaną wdrożone, wiemy jednak z zapisów, że informacja ta zostanie ogłoszona 3 miesiące przed ich uruchomieniem.

Zmiany w kodeksie drogowym 2023 - Moje Odszkodowania

Możliwa konfiskata auta oraz wyższe kary

Głównym celem wprowadzenia konfiskaty auta do przepisów jest minimalizacja liczby pijanych kierowców. Niestety w 2022 roku liczba pijanych kierowców na drogach była o 19 420 większa niż w 2021 roku. Dokładnie w 2022 roku pijanych było ponad 98 tyś.

W momencie, gdy po spożyciu alkoholu dojdzie do wypadku, w którym kierowca spowoduje ciężkie obrażenia lub doprowadzi do śmierci kara więzienia wzrosła z 12 lat do 16. Kierowcy, którzy notorycznie prowadzą po alkoholu będą odbywać karę w zakładzie karnym.

W jaki sposób może odbyć się konfiskata auta? 

Do skonfiskowania auta policja ma prawo przede wszystkim, podczas gdy kierowca prowadzi pojazd mając 1,5 promila alkoholu w organizmie, nie ma żadnego znaczenia czy będzie to stłuczka, czy zwykła kontrola drogowa.

W sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek po alkoholu to wystarczy pół promila, aby policja mogła skonfiskować auto. Ostatnia możliwość, w której może dojść do konfiskaty samochodu to recydywa, w tym przypadku osoba która wcześniej już prowadziła po alkoholu i ma w trakcie kontroli przynajmniej pól promila, może stracić samochód.

W przypadku, w którym samochód jest pożyczony to auto nie będzie podlegało konfiskacie, ta sama sytuacja w momencie gdy nietrzeźwy będzie wykonywał czynności służbowe lub zawodowe. Tanio jednak nie będzie, kierowca taki będzie musiał zapłacić 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zmiany w kodeksie drogowym 2023 - Moje Odszkodowania

Kara za brak OC w roku 2023

Szykuje się bardzo duża podwyżka od 1 lipca 2023, kara za brak ubezpieczenia OC będzie ustalana na bazie minimalnego wynagrodzenia. Wysokość kary będzie zależna od czasu jazdy bez polisy oraz rodzaju polisy. Do 3 dni będzie to 1400 zł, od 4 do 14 dni  3490 zł, natomiast powyżej dwóch tygodni będzie to aż 6980 zł.

Dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników grzywna będzie wynosiła wysokość trzech stawek minimalnych. Podobnie jak w poprzednim przypadku do 3 dni opóźnienia będzie to 2090 zł, od 4 do 14 dni 5240 zł, powyżej dwóch tygodni to aż 10470 zł.

Inne pojazdy, w tym także motocykle są objęte karą na bazie 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Do 3 dni będzie to 230 zł, od 4 do 14 dni 580 zł a powyżej 14 dni to 1160 zł.

Zostaw komentarz