kara za brak ubezpieczenia OC | Moje Odszkodowania

Grzywna za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC już w 2022 roku była wysoka. Natomiast wzrost płacy minimalnej na początku 2023 roku dodatkowo ją podniósł.

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczenie OC) dla właścicieli pojazdów jest Polsce obowiązkowe. Patrząc na raporty udostępnione przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), w I półroczu 2022 roku w bazie znalazło się ponad 27 milionów ważnych polis OC. Względem poprzedniego roku jest to widoczny wzrost. Czy bierze się to z rosnących kar, większej świadomości kierowców czy też z większej ilości samochodów na polskich drogach? Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć.

Należy jednak pamiętać, że brak ubezpieczenia OC wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością finansową. Dodatkowo bez OC narażasz się nie tylko na karę z UFG, ale również w przypadku szkody poniesiesz wszystkie koszty związane wyrządzonymi uszkodzeniami u poszkodowanego.

Czytaj więcej: Zgłaszanie szkody do ubezpieczyciela

Jaka kara za brak ubezpieczenia OC obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku?

Powodem podwyższenia kary za brak ubezpieczenia OC jest wzrost płacy minimalnej (w 2022 r. wynosiła ona 3010 zł, natomiast w 2023 r. 3490 zł brutto). Wzór na obliczenie kary nie jest skomplikowany. Biorąc pod uwagę osoby posiadające samochód osobowy kara za brak ubezpieczenia pojazdu to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Właścicieli ciągników, autobusów i samochodów ciężarowych obowiązuje już trzykrotność tej sumy. Natomiast pozostałe pojazdy np. motocykle, quady) to ⅓ wysokości płacy minimalnej.

kara za brak ubezpieczenia OC | Moje Odszkodowania

Co istotne długość przerwy w ubezpieczeniu OC ma również wpływ na karę:

  • brak ubezpieczenia nie przekraczający 3 dni to 20% opłaty uzależnionej od rodzaju pojazdu
  • brak ubezpieczenia nie przekraczający 14 dni to 50% opłaty uzależnionej od rodzaju pojazdu
  • brak ubezpieczenia przekraczający 14 dni to 100% opłaty uzależnionej od rodzaju pojazdu

Wyjaśnijmy to na przykładzie:

Pan Robert jest właścicielem samochodu osobowego marki Honda. Od 20 lutego 2023 r. do 28 lutego 2023 r. zapomniał ubezpieczyć swój pojazd, czyli przerwa wynosiła 8 dni. Patrząc na obecne grzywny, za brak ubezpieczenia OC zapłaci 50% z maksymalnej kwoty kary wynoszącej 6980 zł, czyli 3490 zł. 

Czy kary za brak ubezpieczenia OC mogą wzrosnąć w ciągu trwania roku?

Odpowiedzieć brzmi: Tak. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych kary mogą wzrosnąć w trakcie trwania roku. Jak pisaliśmy wcześniej, kary za brak ubezpieczenia auta uzależnione są od płacy minimalnej. W 2023 roku zaplanowane zostały dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku i wynosi 3490 zł. Kolejnej możemy spodziewać się od 1 lipca 2023 roku – wzrost płacy minimalnej do kwoty 3600 zł. A więc przypadku samochodów osobowych, gdzie przerwa w ubezpieczeniu OC wynosić będzie więcej niż 14 dni, obowiązywać będzie kara nawet 7200 zł. Natomiast dla właścicieli pojazdów ciężarowych i autobusów aż 10 800 zł!

Podsumowanie:

  • od 1 stycznia 2023 roku wzrosły kary za brak ubezpieczenia pojazdu (OC)
  • Maksymalna grzywna za brak ubezpieczenia OC dla pojazdów osobowych wynosi 6980 zł. Dla samochodów ciężarowych i autobusów 10470 zł, zaś dla motocykli i pozostałych pojazdów 1047 zł.
  • Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC uzależniona jest od wysokości płacy minimalnej.
  • W przypadku braku ubezpieczenia OC sprawca szkody lub wypadku musi pokryć wszystkie koszty, czyli naprawy, jak i odszkodowania z własnych środków.

Zostaw komentarz